REZERWATY PRZYRODY NA TERENIE POWIATU LEGIONOWSKIEGO28-06-2011 11:08 |
Powierzchnia powiatu legionowskiego wynosi 38 986 ha, z czego 27 170 ha stanowi Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu, 2,54 ha zespół przyrodniczo - krajobrazowy w Dębem oraz 10 rezerwatów przyrody, o łącznej powierzchni 1794,53 h (z czego w granicach administracyjnych powiatu łączna powierzchnia rezerwatów przyrody wynosi 951,85 ha). Na terenie Powiatu Legionowskiego jest również 99 pomników przyrody, wpisanych do Rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Lato sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, więc tym razem przybliżamy rezerwaty przyrody w naszym powiecie. 1. Wąwóz Szaniawskiego - rezerwat położony jest na terenie gminy Serock, obok wsi Jadwisin. Powierzchnia rezerwatu wynosi 11,5 ha z utrwalonym przez roślinność wąwozem erozyjnym, z porastającym cały teren lasem oraz fragmentem zdziczałego parku. Dla ruchu turystycznego udostępniona jest jedynie droga biegnąca dnem wąwozu, prowadząca do przystani wodnej PTTK. Dominującym lasem jest las grądowy tzw. "zboczowy" z przewagą dębu szypułkowego. Walory wąwozu podnosi obecność ruin dworku Jerzego Szaniawskiego otoczonego resztkami drzewostanu parkowego.
2. Zegrze - rezerwat położony jest w pobliżu prawego brzegu Narwii, po północnej stronie drogi Serock - Nowy Dwór Mazowiecki. Lasy rezerwatu są pozostałością po tzw. " Puszczy Słupeckiej", z której przetrwało jedynie kilka kompleksów leśnych. Dominującym zespołem roślinnym jest subborealny bór mieszany, zamieszkały przez liczne gatunki zwierząt, m. in.: ryjówkę aksamitną, mysz zaroślową, smużkę, orzesznicę, kilka gatunków nietoperzy, sarnę, lisa, dzika, dzięcioła czarnego, dudka. Rezerwat ejst otwarty dla turystów, ale można go zwiedzać korzystając tylko z dróg biegnących po obrzeżach lub przecinających go.
3. Jabłonna - rezerwat usytuowany jest w południowej części kompleksu leśnego zwanego Lasami Chotomowskimi, granicząc od południa z doliną Wisły. Powierzchnia rezerwatu wynosi 21, 6 ha. Ciekawostką jest bogate stanowisko klonu polnego , który w okolicy Warszawy na stanowiskach naturalnych nie występuje. Atrakcją rezerwatu jest dorodny 130 - letni drzewostan dębu i sosny z ukształtowanym dolnym piętrem. Rezerwat jest otwarty dla zwiedzających.
4. Łęgi Czarnej Strugi - leżą w południowo - wschodniej części gminy Nieporęt. nazwa pochodzi od przepływającej opodal rzeki zwanej Czarną Strugą. Powierzchnia rezerwatu wynosi 39,53 ha. Największą wartość przyrodniczą ma środkowa część z górnym piętrm drzewostanu w postaci olszy czarnej i wiązu szypułkowego. Lasy rezerwatu są ostoją zwierzyny - dzików, saren, łosi, a także ptaków, w tym drapieżnych. Rezerwat otwarty jest dla ruchu turystycznego, głównie na drodze biegnącej przez jego część środkową i po na drogach wytyczających jego granice.
5. Bukowiec Jabłonowski - usytuowany jest w gminie Jabłonna, a jego nazwa pochodzi od wsi Bukowiec. Jego istnienie ma na celu ochronę zróżnicowanego gatunkowo i wiekowo drzewostanu leśnego ze stanowiskami buka zwyczajnego i brzozy czarnej. Zróżnicowanie drzewostanów i zbiorowisk leśnych od borów aż po grądy, przewaga starych drzewostanów, zarówno iglastych i liściastych, a także wysypowe rozmieszczenie odnawiającego się buka poza jego naturalnym zasięgiem oraz obecność dorodnych egzemplarzy brzozy czarnej stanowią o przyrodniczej wartości tego zachowanego fragmentu lasu.
6. Wieliszewskie Łęgi - rezerwat leśno - łąkowy położony jest na obszarze pradoliny Narwi. Charakteryzuje go występowanie kilku gatunków storczyków oraz tworzących się samorzutnie zbiorowisk leśnych na obszarze dawnych łąk i bagnisk. na jego terenie istnieje także jeziorko - odcięte starorzecze Narwi, gdzie stwierdzono obecność kaczki głowianki, cyranki, perkoza oraz czapli siwej.
7. Puszcza Słupecka - rezerwat położony jest na terenie gminy Nieporęt z panującymi zbiorowiskami grądów, łęgów oraz borów mieszanych, z ekotypami drzew pochodzenia miejscowego a zwłaszcza wiązów szypułkowego i polnego, jesiona, wyniosłego dębu szypułkowego oraz bogatych stanowisk roślin chronionych i rzadkich. Przez teren rezerwatu przepływa rzeka Czarna.
8. Jadwisin - 100 hektarowe uroczysko leśne położone na granicy Wysoczyzny Ciechanowskiej i Doliny Narwi w pobliżu Serocka. Na jego terenie znajduje się XIX-wieczny pałac neoklasycystyczny należący w przeszłości do Radziwiłłów. Występują tu bogate siedliska grądów i lasów mieszanych porośnięte drzewostanem mieszanym z dużą ilością dębów szypułkowych i sosen pospolitych.
9. Ławice Kiełpińskie - rezerwat ten położony jest całkowicie w Województwie Mazowieckim, w gminie Łomianki (brzeg lewy), w dzielnicy- gminie Warszawa Praga Północ oraz w gminie Jabłonna (brzeg prawy). Jego całkowita powierzchnia wynosi 399 ha, przy czym na terenie gminy Jabłonna - 147 ha. Na jego terenie znajduje się m.in. największa na Wiśle środkowej kolonie lęgowa rybitw białoczelnych, gatunku umieszczonego w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Analiza połowów wędkarskich wykazała, że regularnie przebywają tu następujące gatunki ryb: okoń, ciernik, sum, ukleja, płoć, leszcz, lin, szczupak. Nieregularnie można spotkać tu bobry. W okresie późnowiosennym zanotowano obecność prawnie chronionego gatunku gada - zaskrońca oraz ropuchę zieloną i traszkę zwyczajną.
10. Kępy Kazuńskie - rezerwat ten położony jest w gminie Jabłonna i mieście Nowy Dwór Mazowiecki oraz w gminie Czosnów. Jego całkowita powierzchnia wynosi 480 ha, z tego w gminie Jabłonna 90 ha. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego koryta Wisły, z charakterystycznymi dla niej wyspami, łachami i zróżnicowaną rzeźbę brzegową. Można tu spotkać liczne prawnie chronione i zagrożone w swoim bycie gatunki ptaków. Zimą regularnie przebywały tu stada krzyżówek liczące do 200 osobników oraz stada mew śmieszek i pospolitych. Z ptaków drapieżnych regularnie polował tu krogulec. Analiza połowów wędkarskich i sieciowych wykazała, ze występują tu następujące gatunki ryb: okoń, ciernik, sum, ukleja, jaź, leszcz, lin, szczupak. Z płazów widziano na terenie rezerwatu traszkę zwyczajną, liczne żaby, ropuchę zieloną, ropuchę szarą i paskówkę.
Źródła: http://www.powiat-legionowski.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=84〈= www.polskatravel.blogspot.com www.machnas.ubf.pl www.moj-ogrodnik.pl www.panoramio.com www.photobikestats.eu www.flickr.com www.wikipedia.pl
|